Независимый сайт адвокатов Украины
«…Да будет слово ваше: «да – да», «нет - нет»; а что сверх этого, то от лукавого» (Евангелие от Матфея)

Президенту України Януковичу Віктору ФедоровичуПрезиденту України
Януковичу Віктору  Федоровичу
01220, м. Київ, вул. Банкова, 11

Шановний Вікторе Федоровичу!

 Адвокати України звертаються до Вас як гаранта Конституції, прав і свобод людини і громадянина, з приводу ситуації, яка склалася навколо формування Національної асоціації адвокатів України (далі – НААУ) і загрожує не лише паралізувати довгоочікуване формування органів адвокатського самоврядування в нашій державі, але й взагалі ставить під сумнів ефективне виконання адвокатурою своїх професійних завдань.

 5 липня 2012 р. Верховною Радою України за Вашою ініціативою було ухвалено Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Цей закон став знаковою подією у справі наближення української адвокатури до європейських стандартів. Одним з головних здобутків даного законодавчого акту, беззаперечно, можна вважати запровадження адвокатського самоврядування як системи органів, які здійснюють управління внутрішніми справами адвокатської спільноти і повноцінно гарантують незалежність останньої, а також її здатність забезпечити надання правової допомоги і захисту фізичним і юридичним особам на території нашої держави.

 Відповідно до Перехідних положень Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», створення системи адвокатського самоврядування мало відбутися на Установчому з’їзді адвокатів України, організацію і проведення якого забезпечувала Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України (далі – ВККА). Надання вказаних функцій ВККА у законі виглядало цілком природним і демократичним, адже до складу даного органу входять представники адвокатської спільноти з усіх регіонів України.

 Однак, розпочавши роботу з підготовки до проведення установчого з’їзду адвокатів України, ВККА одразу почало наштовхуватися на небажання деяких осіб (зокрема, і вищих державних службовців) зробити процедуру підготовки до З’їзду максимально прозорою, публічною і зрозумілою для усього адвокатського співтовариства. Йдеться, зокрема, про Л.П. Ізовітову (державний службовець 1 рангу, заступник голови Вищої ради юстиції), адвокатів Г.В. Ковбасинську (член ВККА), С.В. Башенка (член ВККА), І.В. Рафальську (голова Київської міської кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури) та деяких інших осіб.

Вказані особи, працюючи у складі робочих груп з підготовки до установчого з’їзду адвокатів України, одразу задекларували позицію, що саме вони мають очолити органи адвокатського самоврядування.
 При цьому, Ізовітова Л.П., та інші особи «у кулуарах» постійно підкреслювали, що спираються на підтримку Адміністрації Президента України, і, навіть, особисто Президента України, який начебто вже «схвалив їх кандидатури».

 Коли ж стало зрозуміло, що інші члени ВККА не бажають брати участь у подібній абсурдній і контрпродуктивній діяльності, передаючи вирішення цих питань виключно на розгляд З’їзду, зазначеними вище «авантюристами» від адвокатури було обрано іншу тактику захоплення керівних посад у майбутній національній асоціації адвокатів.

Коли Л.П. Ізовітовій та її спільникам не вдалося створити потенційно керованої більшості до моменту скликання установчого з’їзду адвокатів України, ці особи вже на самому З’їзді вдалися до відверто неправомірних дій.

Так, о 6 годині ранку 17.11.2012 р. (день проведення Установчого з’їзду адвокатів України) працівниками невідомої приватної охоронної фірми було захоплено приміщення у готельному комплексі «Русь» по вул. Шпитальній у м.Києві, де З’їзд мав відбуватися. Була також захоплена вся оргтехніка та документація (реєстраційні листи, перелік делегатів З’їзду тощо), підготовлена для проведення З’їзду.

Учасники захоплення у кількості до 100 осіб з числа київських, харківських і донецьких адвокатів терміново провели реєстрацію делегатів   З’їзду за окремими списками. Як наслідок до участі в З’їзді не були допущені делегати з інших регіонів, які попередньо не дали згоду на підтримку планів пані Л.П.Ізовітової. Показово, що для участі у установчому з’їзді адвокатів України охороною не були допущені навіть представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та європейських юридичних структур, зокрема, представник CCBE. Останні, між іншим, висловили велике занепокоєння ситуацією, що склалася, і констатували невідповідність таких дій базовим європейським стандартам формування адвокатського самоврядування. 

За вказівкою керівників цього «рейдерського» захоплення більше двох третин обраних делегатів, які прибули на установчий з’їзд адвокатів України, були заблоковані у готельному комплексі «Русь» без можливості як потрапити на з’їзд, так і вийти з готелю. 

Під час проведення свого зібрання  під головуванням І.В. Рафальської і за безпосередньої участі Л.П. Ізовітової, постійно наголошувалось на підтримці їх дії з боку Президента України і навіть виголосили від Вашого імені привітання учасникам установчого з’їзду адвокатів України, хоча сам з’їзд у цей час відбувався в іншому місці.

У цьому зібранні вказані особи намагалися реаліалізувати свою головну і єдину мету – прийти до влади над адвокатурою України. Головою Національної асоціації адвокатів України і Ради адвокатів України було обрано Л.П. Ізовітову – як вже зазначалося, держслужбовця 1 рангу, який продовжує зберігати посаду заступника голови Вищої ради юстиції і одночасно активно намагається керувати демократично створеними адвокатами регіонів органами адвокатського самоврядування, які за законом є відокремленими від держави.

Вже зранку наступного робочого дня ініціаторами захоплення установчого з’їзду адвокатів України було зареєстровано «Національну асоціацію адвокатури України» і «Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури» (взято в лапки, оскільки З’їзд не наділяв цих осіб жодними повноваженнями щодо подання документів на реєстрацію). При цьому, для реєстрації навіть не були подані документи про проведення процедури реорганізації  ВККА у Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, що є порушенням Указу Президента України від 31 жовтня 2012р. №620/2012. Показово також, що для ухвалення рішення про реєстрацію  зазначених юридичних осіб державному реєстратору вистачило лише декількох хвилин (хоча закон відводить на цю дію до 3 днів), а тому уповноваженим представникам установчого з’їзду адвокатів України, які прибули для реєстрації органів адвокатського самоврядування о 9.15 цього ж дня, було повідомлено, що НААУ і ВКДКА вже зареєстровані іншими особами.

Апофеозом цих протиправних дій стало відкликання голови ВККА В.В. Висоцького з посади члена Вищої ради юстиції. Зрозуміло, що зазначене питання не було і не могло бути внесено до порядку денного установчого з’їзду адвокатів України, а сама Вища рада юстиції, судячи з інформаційних повідомлень у ЗМІ, дізналася про відкликання В.В. Висоцького вже після даної події (хоча за ст. 17 Закону України «Про Вищу раду юстиції» тільки сам цей орган може ініціювати це питання). Іншими словами це було ніщо інше як помста ВККА в особі її голови за принципове і наполегливе прагнення провести вільне публічне обговорення проблем адвокатури на З’їзді і забезпечити демократичне формування органів адвокатського самоврядування і обрання його керівників.

Як наслідок в результаті незаконних дій низки «ділків» від адвокатури на чолі з Л.П. Ізовітовою було:
- дезавуйовано і зруйноване, у тому числі перед представниками європейських структур, які мають змогу довести відповідну інформацію до Ради Європи, головне надбання ухваленого за ініціативною Президента України Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» - ідею незалежної самоврядної адвокатської спільноти;
- зведено нанівець усі зусилля українських адвокатів зі створення адвокатського самоврядування;
- створено штучний розкол в адвокатському середовищі, яке замість того, щоб виконувати основне завдання адвокатури – забезпечувати надання правової допомоги і захисту прав громадян, зараз змушено брати участь у конфлікті двох Національних асоціацій адвокатури України – однієї, створеної установчим з’їздом адвокатів України, і другої – зареєстрованої в результаті силового тиску з боку Л.П. Ізовітової та її спільників. При чому це має місце в ситуації, коли тільки-но набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України і потрібно докласти значних зусиль адвокатського співтовариства для втілення його норм у життя і гарантування прав людини у процесі кримінального провадження на належному рівні.

З огляду на викладене, просимо Вас, Вікторе Федоровичу, втрутитися у ситуацію, що склалася та ініціювати під егідою Президента України діалог всередині адвокатської спільноти щодо напрацювання шляхів виходу з того юридичного колапсу, що зараз склався у вітчизняній адвокатурі (наприклад ініціативи проведення позачергового З’їзду адвокатів України, рішення про скликання якого було прийнято на розширеному засіданні Ради адвокатів України 28 листопада 2012 р.). Переконані, що цього вимагає не лише потреба існування в Україні потужного адвокатського корпусу, але й у цілому необхідність розбудови правової демократичної держави, як це визначено у статті 1 Конституції України.

Додаток:

- додаток № 1;
- CD диск;
- додатки на 60 аркушах.

З глибокою і щирою повагою
та сподіванням на допомогу
Учасники засідання Ради адвокатів України за
участю членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної
комісії адвокатури, голів регіональних рад адвокатів та
Голів регіональних КДКА